Damlaget spelar kvar i div 1

2022-04-03 18:16

Efter 20 spelade omgångar slutade damlaget på sjätte plats i divison 1. Laget fick ihop 30 poäng och detta får ses som klart godkänt. Nio vinster, tre oavgjorda och 8 förluster. 11 poäng till så hade det blivit kval till Allsvenskan. Målsättningen är inställd att om några år kunna bjuda på Allvenskt spel i Kristinehamn. Men för att få ett lag i denna serie krävs det mycket hårt arbete från både ledare, spelare, styrelse, sponsorer och kommunen - framtiden får utvisa om vi når målet! 

 

Lagets bästa poängplockare för säsongen blev Soifa Helleberg, 32 poäng, vilket resulterade i en fin femte plats i den totala poängligan i div 1. KIBF hade tre spelare bland de tolv främsta vilket är ett riktigt bra! Vinnaren av poängligan gick till Lovisa Abrahamsson, Lillån IBK,  som fick ihop 40 poäng. 

 

Arbetet med att kontaktera spelare för säsongen 22/23 har redan inletts. 

Målet är en bättre placering är säsongen som nu har passerat. 

 

Laget tackar all publik och föreningens samtliga sponsorer för den gångna säsongen. Vi ses i Brogårdshallen under sommaren/hösten! 

Nyhetsarkiv

Intersport
Stora Coop
KBAB
Wiréns
Ekman
Kristinemark
Franssons Golv
Fastighetsbyrån
Tuulik Entreprenad
Swedbank
Länsförsäkringar Värmland
Expressfrakt
MIO
Bocentrum
Siluett
MT Trading
PB Hyrservice
Akzo Nobel
ICA maxi
Aston Harald
Karl Hedin
Björneborg Steel
Järn och Maskin
Vänerhamn
Lindströms
IntersportStora CoopKBABWirénsEkman
KristinemarkFranssons GolvFastighetsbyrån
Tuulik Entreprenad
Swedbank
Länsförsäkringar VärmlandExpressfraktMIOBocentrumSiluett
MT TradingPB HyrserviceAkzo NobelICA maxiAston Harald
Karl Hedin Björneborg Steel Järn och Maskin Vänerhamn Lindströms